guest productions
ČTENÍ S RESPEKTEM
Čtení s Respektem: Fareed Zakaria: Věk revolucí
Každý měsíc se můžete těšit v Anti.kvariátu na živé nahrávání podcastu ČTENÍ S RESPEKTEM, během něhož Štěpán Sedláček pozve zajímavé hosty, s nimiž se ponoří do hlubin vybraných literárních děl a podívá se na ně v širším politicko-sociálním kontextu. V listopadovém vydání probádáme myšlenky amerického spisovatele indického původu Fareeda Zakarii a jeho nový text Věk revolucí. Které revoluce skutečně mění svět? Zajisté nejen na to padne řeč.
14. 11. Fareed Zakaria: Věk revolucí
Liberální demokracie a její důraz na svobodu jednotlivce se zrodily z dlouhé série revolucí. Mnohé z nich nebyly sametové, ale ani nutně krvavé nebo náhlé a v řadě ohledů byly úspěšné. Možná až příliš úspěšné, jak píše ve své nové knize Věk revolucí americký politolog a novinář Fareed Zakaria.
Velké politické revoluce ve Francii, USA nebo Rusku přitom dává stranou a vyzdvihuje roli industriálních změn, technologického vývoje nebo globalizace. Počátek modernity nachází autor v Nizozemsku 17. století. Odsud sleduje řetězec různých revolucí, které nezadržitelně pokračují do dnešních dnů, nejnověji například v podobě rozšíření umělé inteligence nebo genového inženýrství.
Součástí tohoto příběhu a daní za úspěchy je však podle Zakarii i odpor proti rychlým radikálním změnám, které proměnily civilizaci a liberalizovaly společnost. K těmto protireakcím řadí i současný vzestup populismu, různých identitárních hnutí, neliberálních demokracií i odpor vůči globalizaci. Mnohé z těchto sil se projevily i během letošního supervolebního roku v USA a dalších zemích nebo ve válce proti ruské agresi na Ukrajině a v soupeření s Čínou.
Kam podle Zakarii revoluce směřují? Před jakými vnitřními i vnějšími konflikty liberální demokracie stojí? Měly by dát v něčem za pravdu svým odpůrcům? A jak se ve světle Věku revolucí jeví tyto americké volby nebo sametová revoluce v Československu?
Nejen o tom bude řeč na dalším Čtení s Respektem v Antikvariátu Dejvického divadla tentokrát s politologem Jiřím Pehem, historičkou Markétou Křížovou a novinářem Jiřím Sobotou. Těšit se můžete také na četbu z knihy v podání hereckého souboru Dejvického divadla. Večerem provází autor podcastů týdeníku Respekt Štěpán Sedláček.