ČTENÍ S RESPEKTEM / Sally Rooney – Intermezzo


Každý měsíc se můžete těšit v Anti.kvariátu na živé nahrávání podcastu ČTENÍ S RESPEKTEM, během něhož Štěpán Sedláček pozve zajímavé hosty, s nimiž se ponoří do hlubin vybraných literárních děl a podívá se na ně v širším politicko sociálním kontextu. V říjnovém vydání probádáme myšlenky světově uznávané irské spisovatelky Sally Rooney a její nový román Intermezzo. Jak její psaní odráží životní pocity mileniálů? Zajisté nejen na to padne řeč.

10. října v Anti.kvariátu DD / Sally Rooney - Intermezzo

Od Rozhovorů s přáteli k  Intermezzu
Kniha Rozhovory s přáteli se po svém vydání v roce 2017 stala globální literární senzací a její autorce, tehdy pětadvacetileté irské spisovatelce Sally Rooney, takřka přes noc vynesla přízvisko „hlas generace mileniálů“. Jejími hrdinkami jsou politicky uvědomělé intelektuálky kolem dvaceti hledající své místo ve světě a tápající ve vztazích. Na první pohled možná nic objevného, autoři recenzí se ale shodovali, že dosud nikdo nedokázal tak přesně zprostředkovat životní pocit generace narozené v 80. a 90. letech. Lidí, kteří na jednu stranu vyrůstali v propojeném světě plném možností, zároveň ale vstoupili do světa dospělých v nejisté době poznamenané světovou ekonomickou krizí. Hrdinové Sally Rooney jsou v podstatě neustále ponořeni do vzájemné komunikace přes různé druhy digitálních platforem, zároveň se ale často cítí osamělí a nejistí. Navazují vztahy, přitom se ale nechtějí brzy usadit, jako to dělaly předchozí generace. Lásku hledají napříč různými bariérami jako je věk nebo společenská třída, což Rooney vyneslo další mediálně vděčnou nálepku, tentokrát „Jane Austenová pro mileniály“. Tohle všechno přitom mladá irská autorka zprostředkovává mimořádně pohlcujícím stylem psaní, který působí, jako by každá slabika ve větě byla až matematicky přesně vybalancovaná k dosažení maximálně přirozeného efektu. A platí to jak v dialozích, tak ve velmi autenticky působících popisech milostných scén.

Tuhle osvědčenou formuli Rooney a vyladila k dokonalosti ve svém druhém románu Normální lidi a i její třetí kniha Kdepak jsi, krásný světě? se vezl ve více méně podobných vztahově - společensko - kritických kolejích. Nyní vychází její čtvrtá kniha a na globálně úspěšnou autorku se opět upíná pozornost celého světa: S čím přijde tentokrát? Dnes třiatřicetiletá Rooney románem Intermezzo dává najevo to, co zdůrazňuje i v rozhovorech, které dává spíše sporadicky: tedy že nechce být generačním hlasem a autorkou jednoho tématu. Ústředním motivem tentokrát není milostná zápletka, ale vztah dvou bratrů truchlících po smrti svého otce. Rooney se tedy posouvá na nové území, zároveň ale stále využívá své osvědčené zbraně. Čím si Rooney získala světovou proslulost? A v čem je její nová kniha jiná? Přijďte si o tom povídat se spisovatelkou a publicistkou Klárou Vlasákovou, překladatelkou Annou Štádlerovou a novinářem týdeníku Respekt Petrem Horkým. Těšit se můžete také na četbu úryvku z Intermezza v českém překladu Anny Štádlerové v podání herce Dejvického divadla. Moderátorem večera bude Štěpán Sedláček.

vstupenky:

 

Úryvky z knihy Intermezzo přečte Jana Holcová.